Background image

Dlaczego bierzemy ślub w „dużym kościele”?

16 czerwca, 2022
16 czerwca, 2022 • 0 Comments

Dlaczego bierzemy ślub w „dużym kościele”?

Kościół parafialny pw. Matki Bożej Pocieszenia w Żyrardowie – potocznie zwany dużym kościołem – to wyjątkowe miejsce. To właśnie tam zarówno moi, jak i Małgosi rodzice ślubowali sobie miłość, wierność i uczciwość małżeńską. Moi rodzice uczynili to 31 lat temu, a Gosi rodzice – 33 lat temu. 

Jest to bardzo wyjątkowy kościół w naszym mieście, Co więcej, mieszkamy naprzeciwko niego i patrzymy na niego każdego dnia wstając, budząc się, dlatego bardzo nam zależało, żeby to był właśnie ten kościół. Zaczęli go wprawdzie remontować – co nieco nas zmartwiło, ale najważniejszy dla nas nie jest aktualny wygląd kościoła, a samo miejsce i wspomniane już wydarzenia z nim związane, w tym jego wymiar symboliczny. Dziś zresztą uroniliśmy z Gosią łezkę w oku, patrząc przez okno i widząc, jak ściągane są rusztowania z przedniej fasady kościoła – więc będzie nie tylko symbolicznie, ale i pięknie.

Mszy świętej, podczas której weźmiemy z Małgosią ślub, przewodniczyć będzie ksiądz Łukasz, którego kazania są przepiękne. To właśnie ten kapłan we wrześniu odprawiał mszę podczas ślubu Basi – mojej siostry, i było naprawdę przepięknie, także nie możemy się doczekać już, jaką mądrość usłyszymy od księdza Łukasza na nasze najbliższe lata.

Wiemy, że tradycja brania ślubu w kościele już mija, ale ten rytuał przejścia i oznajmienie społeczności wiernych i naszej rodzinie, że deklarujemy sobie miłość po kres naszych dni jest dla nas tym bardziej ważny, istotny i nie wyobrażaliśmy sobie innego scenariusza, niż tradycyjny ślub konkordatowy w kościele.

Sam budynek kościoła to jeden z najokazalszych obiektów sakralnych na Mazowszu, którego bryła wraz z wyniosłymi ponad 70-metrowymi wieżami, góruje nad całym miastem. Kościół zaprojektowany został w tzw. stylu nadwiślańskim, czyli jednej z naszych rodzimych odmian neogotyku, stąd w jego architekturze dostrzec można nie tylko strzelistość sylwetki, ale takżę prostotę i czytelność całego układu murowanej konstrukcji, a także umiarkowanie w zdobnictwie. Uwagę zwraca także elewacja frontowa, wraz z dużą rozetą maswerkową, umieszczoną w centralnym miejscu oraz wimpergami, galerią i bogatym profilowaniem wejść. Ten monumentalny kościół stanowi zatem idealne miejsce na przeżycie tej równie monumentalnej chwili naszego życia.